Czym jest mechatronika?

MECHATRONIKA
jest dziedziną interdyscyplinarną łączącą mechanikę precyzyjną, elektronikę, informatykę oraz inne, techniczne i nietechniczne obszary w jedną, zintegrowaną całość. Obejmuje zatem dyscypliny, które warunkują wysokie kompetencje zawodowe na współczesnym rynku pracy.
Przedmiotem zainteresowań i zastosowań mechatroniki są między innymi: urządzenia automatyki, roboty przemysłowe, układy sterowania pojazdami, obrabiarki sterowane numeryczne, aparatura medyczna, informatyka, a także zaawansowany sprzęt gospodarstwa domowego.
MECHATRONIKA - wbrew temu, co sugeruje jej nazwa - nie jest tylko prostym połączeniem mechaniki i elektroniki. Obejmuje ona bowiem całkiem nowy obszar projektowania i produkcji wyrobów, w którym wykorzystuje się oczywiście mechanikę, elektronikę i informatykę, ale również wiele innych dyscyplin, jak inżynieria materiałowa, optyczna, biologiczna. Układ mechatroniczny zbiera ze swego otoczenia sygnały za pomocą sensorów (czujników), przetwarza je, interpretuje i na tej podstawie - odpowiednio do sytuacji - reaguje za pomocą członów wykonawczych.
Charakterystyczną cechą urządzeń mechatronicznych jest ich modułowa budowa z zespołów elektromechanicznych, mikromechanicznych, elektronicznych i optycznych wraz z układem sterowania opartym o technikę mikroprocesową.
Rynek pracy
Copyright (c) 2012 by
"Ireneusz Podolski"
All Rights reserved
zsmechatronik@gmail.com
Technik mechatronik zaczyna obecnie być jednym z bardziej porządanych zawodów na rynku pracy. Urządzenia i maszyny przemysłowe znajdują się na wysokim poziomie zaawansowania technicznego i niezbędna staje się wysokowykwalifikowana kadra, która potrafi je konserwować naprawiać i programować.

Przedstawiona absolwentom gimnazjum oferta edukacyjna odzwierciedla zapotrzebowanie rynku pracy opartego o nowoczesne technologie i wychodzi naprzeciw uczniom o zainteresowaniach politechnicznych.

Absolwent technikum mechatronicznego może podejmować pracę w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym, zakładach projektowania, serwisu i napraw urządzeń i systemów mechatronicznych. Może także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.
Jakie kwalifikacje możesz zdobyć?
Technik mechatronik zdobywa kwalifikacje do:
- projektowania części maszyn i urządzeń mechatronicznych,
- stosowania nowoczesnych technik sterowania maszynami i urządzeniami łączącymi w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę.

Zdobyte kwalifikacje w tym zawodzie mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunkach:
- mechatronika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka.

Po ukończeniu tego kierunku będziesz potrafił między innymi:
- projektować, instalować i obsługiwać urządzenia mechatroniczne,
- programować i nastawiać parametry urządzeń i systemów mechatronicznych,
- dozorować ich pracę,
- oceniać ich stan techniczny,
- wykonywać podstawowe naprawy i regulacje,
- instalować i użytkować oprogramowanie niezbędne do pracy tych urządzeń i systemów,
- czytać analizować a także samodzielnie opracowywać dokumentacje techniczna urządzeń i systemów mechatronicznych,
- prowadzić dokumentację techniczną,
- korzystać z komputera do wykonywania tych czynności,
- sporządzać protokoły uszkodzeń, awarii i przeprowadzonych napraw.
PRZYJDŹ DO NAS - MECHATRONIK TO ZAWÓD
Z PRZYSZŁOŚCIĄ
NASI PARTNERZY TO POTWIERDZAJĄ
TECHNIKUM MECHATRONICZNE  
JAKOŚĆ NOWOCZESNOŚĆ TRADYCJA
[ Strona główna] [ Mechatronika] [ Współpraca] [ Pracownie zawodowe] [ Galeria] [ Projekty] [Z życia mechatroników] [ Staże zagraniczne] [Wymiany kulturowo-językowe] [Egzamin zawodowy]
            więcej informacji na www.zschocianow.pl
źródło:www.zum.put.poznan,pl